Berte túry vážne
Veľa ľudí, ktorí milujú adrenalínové športy sa pri predstave jednoduchej prechádzky pousmeje. V porovnaní s dych berúcim pádlovaním na divokej vode je to síce oddychovka, no nie až taká, za akú ju máte. V horách alebo aj v obyčajnom lese na vás čaká plno nástrah a prekvapení. Aj keď ste vo výbornej fyzickej forme, byť pripravený na to najhoršie je iba opatrením, ktoré dokáže zachrániť život.
Plánovanie
Vedieť, kedy športovať býva často také dôležité, ako vedieť samotný šport vykonávať. Dobré počasie je pre túru to najdôležitejšie, čo nemôžete ovplyvniť. Ako sa teda vystríhať prírodným katastrofám? Naplánovať si prechádzku podľa predpovede počasia je samozrejmosťou. Vždy voľte radšej suché obdobia, aby pôda nebola príliš premočená. Nechoďte do lesa ani prineskoro. Večer vás môže prekvapiť v polovici cesty a vám nebude zostávať nič iné, ako čakať na pomoc. Aj preto by ste mali dať niekomu vedieť, že idete relaxovať do prírody. Ak to nepokladáte za potrebné, oboznámte aspoň najbližších s cestami, ktorými často chodíte.
Výstroj
Bežný výstroj do lesa je pre mnohých hubárov alebo dobrodruhov nepodstatná vec. No ak sa niekto rozhodne po dlhej dobe navštíviť panenskú prírodu, mal by vedieť, že bežné topánky nestačia. Voľte spoľahlivé a ak sa dá aj drahšie, s dostatočne pevným a kvalitným vyhotovením. Nezabúdajte ani na niekoľko vrstiev univerzálneho oblečenia. Mali by ste mať aj čiapku, ktorá vás ochráni pred dotieravým hmyzom. V lete voľte radšej dlhšie priedušné nohavice ako šortky. Tie odhaľujú kožu až príliš, často nie len pre hmyz, ale aj plazy.
Batoh
Brať si na cestu len jednoduchú príručnú tašku pokladajú horskí záchranári za smiešne. Vždy si zvoľte batoh. Ten je príjemnejší na nosenie a kopec vecí sa doňho vojde aj bez boja. Nezabúdajte na dáždnik, ale radšej voľte pršiplášť. Na škodu nie je ani prvá pomoc v podobe náplastí, obväzu alebo dezinfekčného spreja. Samozrejme si so sebou vezmite nabitý mobil. Vo výstroji ešte počítajte s nožom a bezpečnostnými zápalkami.